Zasady gry Oczko

1.Gra ta jest nazywana różnie w różnych kręgach. Niektórzy znają ją jako Black Jack czy Oczko, których reguły mogą się czasami różnić. Bez względu na nazwę, istnieją dwie podstawowe formy tej gry: pierwsza z ruchomym bankiem popularna jest raczej w domowych kręgach, drugą natomiast ze stałym bankiem, którą można znaleźć w kasynach na całym świecie.

2.Celem gry jest zdobycie sumy dwudziestu jeden punktów lub jak najbliższej niej, jednak nie większe!, posiadając tylko dwie karty. Ręka z sumą dokładnie dwudziestu jeden punktów (może to być kombinacja figur czy honorów lub Asa i dziesiątki). Nazywana jest naturalną rękę lub Blackjackiem. Wartość poszczególnych kart jest następująca: As liczy się jako 1 lub 11, w zależności co pasuje graczowi, figura ma wartość 10, natomiast wszystkie pozostałe karty mają wartości nominalne, przykładowo dwójka ma dwa punkty.

3.Grając w domu bankiera czy rozdającego wybiera się losowo, po czym zmienia się go po pewnym czacie. Zwykle o wyborze decyduje pierwszy As wyciągnięty z talii przez któregoś z graczy. Bankier zmieniany jest różnie, czasami po rozdaniu pięciu kolejek, czasami, kiedy ktoś otrzymał naturalną rękę.

4.Po wyborze bankiera, tasuje on karty, które potem oferuje któremuś z graczy do przełożenia, a potem kładzie na środku stołu przykrywając dżokera, który służy tu tylko do wyznaczenia miejsca. Teraz bankier musi ustalić zarówno minimalne jak i maksymalne zakłady, do których zwłaszcza w domu lepiej jest używać żetonów lub innych małych przedmiotów zamiast pieniędzy!

5.Gracze mogą stawiać zakłady tylko przeciwko bankowi robią to dopiero wtedy, kiedy otrzymają pierwszą kartę. Bankier rozdaje graczom zakryte karty, jego natomiast pozostaje odkryta. Następnie rozdaje się jeszcze po kolejnej zakrytej karcie, przy czym bankier jest zawsze na końcu.

6.Jeżeli odkryta karta bankiera to As lub inna figura o wartości 10 punktów bankier sprawdza swoją firugą kartę czy nie ma naturalnej ręki. Jeśli tak, natychmiast informuje innych i odkrywa obydwie karty. Pozostali gracze również odkrywają swoje karty i jeżeli któryś z nich ma naturalną rękę, dostaje z powrotem sumę którą postawił…….

7.Jeżeli odkryta karta bankiera nie jest Asem ani figurą, lub gdy okaże się, że nie ma on naturalnej ręki, gracz siedzący po jego lewej ręce przejmuje kolejkę.

8.Każdy z graczy ma trzy możliwości, kiedy nadejdzie ich kolej. Mogą „trzymać” się swoich kart odmawiając dodatkowych mówiąc „zdrów”. Mogą tak postąpić jedynie wtedy, kiedy mają nie mniej niż 16 punktów. Gracze mają również możliwość „kupienia” zakrytej karty, jeżeli dołożą do puli lub „ciągnięcia” otwartej karty bez żadnych zobowiązań. Jeżeli ktoś „kupił ” już kartę, może następnie „ciągnąć” lub znów „kupić”. Jeżeli jednak zdecydujecie się na początku „ciągnąć” kartę, wszystkie następne musicie „kupić”, aż do momentu gdy gracz powie: „zdrów” lub przekroczy liczbę dwudziestu jeden punktów.

9.Gracze „ciągną” lub „kupują” dopóki nie mają odpowiedniej liczby punktów (tzn. kiedy ich ręka jest warta mniej lub 21). Jeżeli liczba punktów przekroczy dwadzieścia jeden, gracz mówi „fura” i traci swoją stawkę na rzecz bankiera. Jeżeli gracz uzbiera „oczko” (lub „blackjacka”) ujawni to odkrywając jedną kartę, za co bank musi mu wypłacić wygraną 2 : 1, a nie tak jak zwykle bywa równą stawkę.

10.Kiedy wszyscy gracze mieli już swoją kolejkę, bankier odsłania karty. Jeżeli rozdający ma mniej niż 16 punktów, zarówno on jak i inni nie mogą odmówić przyjęcia dodatkowych kart. Bankier dobiera jedną kartę z wierzchu stosu i pokazuje ją, pozostałym. Jeżeli ma „furę” musi wypłacić innym graczom taką samą stawkę jaką obstawili w swoich zakładach. W innym przypadku bankier mówi, ze zapłaci tym graczom, których suma punktów jest o jeden większa od jego. I tak, jeżeli bankier ma w sumie 19 punktów, powie wtedy „płacę dwudziestkom” Wtedy pozostali gracze odkrywają swoje karty i wszyscy ci, którzy mają 20 lub 21 punktów dostają od bankiera taka sumę, jaką obsta-wili. (Niektóre reguły dopuszczają zwracanie zakładów jeżeli gracz miał również taką samą sumę punktów co bankier, w tym wypadku 19).

11.Inna metodą wygrania z bankierem jest tzw. pięciokartowa ręka lub trzy siódemki. Pięciokartowa ręka, której suma punktów równa jest 21 lub mniej, nawet poniżej 16, może być jedynie pobita przez inne oczko lub trzy siódemki. Natomiast ręka z trzema siódemkami bije wszystko. Czasami również bank płaci za nią podwójna lub potrójną stawkę, ale to zależy już jak to ustalicie.

12.Jeżeli gracz posiada parę, może ją rozdzielić na dwie ręce i grać dalej oraz stawiać zakłady tak, jak gdyby były to dwie osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *