Zasady gry Graj albo płać

1.Gracze muszą pozbyć się jak najszybciej swoich kart. Jest to świetna gra zwłaszcza dla początkujących graczy, pomagająca poznać hierarchię kart i innych reguły obowiązujące w grze w karty.

2.Rozdaj karty między wszystkich graczy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara zaczynając od gracza siedzącego po twojej lewej stronie. Nie ma znaczenia, jeżeli ktoś będzie miał o jedna kartę mniej lub więcej od innych.

3.Gracz siedzący po lewej stronie rozdającego zaczyna grę wykładając jedną ze swoich kart na stół. Następny gracz sprawdza, czy ma w swoich kartach jakąś, która byłaby większa lub mniejsza o jeden od karty wyłożonej przez pierwszego gracza. Karta musi się zgadzać nie tylko sekwencją, ale i kolorem. I tak, jeżeli pierwszy gracz wyłożył 9 trefl, następna osoba musi dołożyć 8 bądź 10 trefl (hierarchia w tej grze jest następująca: as, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, walet, dama, król – wszystkie w tym samym kolorze). Jeżeli pierwsza osoba wyłożyła asa, następna może położyć 2 lub króla w tym samym kolorze. Następną kartę kładziemy na poprzedniej.

4.A teraz odnośnie płacenia. Jeżeli ktoś nie ma karty, którą może położyć zgodnie z sekwencją, musi za to zapłacić fantem (guzikiem lub zapałką). Fanty odkładane są na środek stołu.

5.Gra toczy się do momentu, aż wszystkie karty z jednego koloru zostaną wyłożone. Osoba, która wyłoży ostatnią kartę z danego koloru, rozpoczyna kolejną sekwencję.

6.Gracz, który pozbędzie się jako pierwszy wszystkich kart, zabiera wszystkie fanty ze stołu i wygrywa grę. Ponadto pozostali gracze muszą oddać zwycięzcy dodatkowo po jednym fancie za każdą kartę, która została im w ręku.

7.Po ustalonej z góry liczbie rund gracze podliczają fanty, które zdobyli, i zwycięzcą zostaje osoba, która zdobędzie ich najwięcej.

Jeden komentarz do “Zasady gry Graj albo płać”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *