Zasady gry Ociągaj się dłużej

1.Jest to bardzo dobra gra, żeby wytłumaczyć dzieciom, co to jest „atu” i jak zdobywa się lewy.

2.Na początku należy wyjaśnić nowe pojęcia: „atu” jest to karta należąca do koloru atutowego (uprzywilejowanego), który należy wybrać na początku gry. Karta atutowa, nazywana także „trafem”, bije każdą inną kartę, to znaczy ma od niej większą wartość. „Lewa” składa się z kart dołożonych przez wszystkich graczy po kolei w jednej rundzie. Lewę zdobywa gracz, który dołożył najstarszą kartę w danym kolorze lub atu, które bije pozostałe karty.

3.Na początku rozdaj każdemu tyle kart, ile osób bierze udział w grze (jeżeli grają cztery osoby, wówczas każdy z graczy dostanie po cztery karty). Gracze trzymają swoje karty zakryte przed przeciwnikami. Pozostałe karty zostają odłożone w kupce na bok, również zakryte, i od tej pory tworzą tzw. „stos”. Rozdający pokazuje wszystkim ostatnią kartę, którą rozdał (i która należy do niego). Kolor tej karty będzie atu.
4.Gracz siedzący po lewej stronie od rozdającego rozpoczyna grę wykładając dowolną kartę na środek stołu. Kolejni gracze muszą po kolei dokładać karty „do koloru”, a jeżeli nie mają takiej możliwości, dorzucają dowolna kartę, również trafa.

5.Gracz, który wyłożył najwyższą kartę w danym kolorze lub najwyższe atu, zdobywa lewę. Asy są najstarszą kartą w tej grze.

6.Gracz, który zdobędzie lewę, kładzie ją zakrytą przed sobą, po czym dobiera z niej wierzchnią kartę, a następnie rozpoczyna nową rundę.

7.Gra toczy się dalej. Jeżeli któryś z graczy zostanie bez kart, odpada, a ten, kto utrzyma się do końca, zostaje zwycięzcą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *